fbpx

Directo äritarkvara Kuluarvestus: lihtne tee täpsema omahinna ja kasumiaruande suunas

28. nov. 2023

Mis on Directo Kuluarvestus?

Directo Kuluarvestus on oluline komponent Directo äritarkvaras, mis võimaldab tootmisettevõtetel täpsemalt arvestada valminud toodete kulusid. Tegemist on Directo tootmismoodulisse kuuluva dokumendiga, mille abiga saad oluliselt selgema ülevaate toote omahinnast ning kasumlikkusest. See tähendab, et saad omahinnas arvesse võtta ka üld- ja püsikulusid (näiteks elekter, rent, palgad jms), mida Sa tootmise hetkel veel ei tea või mida on tavaliselt selles tootmisfaasis omahinda võimatu või väga keeruline arvestada.

Milleks on Kuluarvestus loodud?

Directo Kuluarvestuse lõime eesmärgiga pakkuda ettevõtetele täpsemaid omahindu ja seeläbi võimaldada informeeritumaid äriotsuseid. On palju tootmisettevõtteid, mis ei jaga üldse ettevõtte (üld)kulusid toote omahindadesse või teevad seda mõne koefitsiendi abil. See ei ole täna enam usaldusväärne lahendus, kuna hinnad muutuvad väga kiiresti ja ootamatult. Sellisel meetodil saadav omahind ei pruugi olla eriti täpne ja ei anna analüütikutele usaldusväärset infot. Täpsem omahind võimaldab ettevõtetel saada täpsem kasumiaruanne ning teha paremaid tulevikku suunatud strateegilisi otsuseid.

Kellele on Kuluarvestus mõeldud ja kust selle leiad?

Kuluarvestus on kasulik tööriist, mis on loodud mõeldes tootmisettevõtetele. Seda saavad kasutada Directo tootmismooduli kasutajad. Kuluarvestuse leiad oma Directo peamenüüst sektsiooni „Ladu“ dokumentide alt või kirjutades õhku „kuluarvestused“.

Kuidas kasutada?

Kuluarvestus võimaldab erinevaid kulusid toodete omahinnas täpsemalt arvestada, mis annab selgema ülevaate toote kasumlikkusest. Kindlasti tuleb see kasuks olukorras, kui tööjõukulusid ei ole võimalik operatsioonipõhiselt mõõta. Kuluarvestus võimaldab neid kulusid õiglasemalt jaotada toodetud perioodi toodetele kohe pärast palgaarvestust.

Näiteks: mööblitootjatel on kasutusel pikad viimistlusliinid, kus iga liigutuse registreerimine ning klassifitseerimine on ebapraktiline või isegi võimatu. Töölised ei registreeri igat liigutust ja ei saa töötasu tükitöö eest, kasutusel on pigem tunnipõhine töötasu. Reaalne tööjõukulu tekib alles pärast palkade arvestamist. Just siin tulebki appi Directo Kuluarvestus, mis võimaldab sellise tööjõukulu pärast palgaarvestust toodetud perioodi toodetele omahinda jagada. Tulemuseks on reaalsem omahind ja sellest tulenevalt ka täpsem kasumiaruanne.

Kui ettevõttesse saabub elektriarve, saab ka selle Kuluarvestusega möödunud perioodi toodetud toodete omahinda arvestada ja see kajastub ka omahinnas ning kasumiaruandes. Sama kehtib ka kõigi muude üld- ja püsikulude kohta.

Järgmised sammud ja uuendused:

Lähitulevikus plaanime liikuda veelgi detailsemate filtreerimisvõimaluste poole. Näiteks annab planeeritav uus funktsionaalsus võimaluse filtreerida välja ainult ühe allhankija juures teostatud operatsiooniga tooted ja selle allhanke kulud nende omahinda arvestada kohe kui teostatud töö ostuarve on saabunud. See on väga kasulik, kui esineb tootmisprotsesse, mida teostatakse ettevõttest väljaspool mõne allhankija juures ja mille kulu ei pruugi alati kohe teada olla.

Loe Kuluarvestuse kohta täpsemalt siit.