fbpx

Edulood

Linnamäe Lihatööstuse AS

Väljakutse

Spetsiifilise tootmisega ettevõttes tootmis- ja majandustarkvara juurutamine.

Linnamäe Lihatööstuse põhitegevusalaks on lihatoodete tootmine ja müük. Ettevõttes oli kasutusel Eeva tarkvara, kus puudus tootmine. Toomisettevõttele aga oli väga oluline kaasajastada majandustarkvara ning viia ka tootmine programmi. Oluline oli leida tarkvara, mille tootmismoodul sobiks firma tootmisspetsiifikaga, kus esmalt rümbad tükeldatakse komponentideks ning seejärel toodetakse komponentidest tooted.

Lahendus

Pilvetarkvara võimaldab toota nii komponentideks kui komponentidest tooteid.

Uue tarkvara valikul saidki määravaks tootmise võimalused ning asjaolu et Directo on pilvetarkvara, sest see võimaldab igal ajal ja igas kohas saada hea ülevaate.

Directo juurutamine toimus etapiliselt, mis võimaldas valutu ülemineku uuele programmile, sest ei pannud inimestele korraga liiga suurt lisakoormust. Oluline arenguhüpe toimus kõigi osakondade töös tänu Directo kasutuselevõtuga. Kõige olulisem aga oli muutus tootmises.

Linnamäe Lihatööstuses toimub tootmine kahes etapis. Tootmise esimene etapp on sissetulnud rümpade tükeldamine komponentideks – sisefilee, vorstiliha jne. Tekkinud komponendid võetakse lattu vastavalt erinevate komponentide omahindadele, kus tooraine hinnale lisandub ka töökulu. Osa nendest komponentidest läheb kohe müügiks, aga osa jääb tooraineks teiste toodete tootmiseks. Teises etapis toodetakse komponentidest vorstid, süldid, pasteedid jne. Kogu tootmine toimub tootmistellimuste alusel vastavalt retseptidele. Directo on töövahendiks tootmisjuhile ja meistritele tootmise planeerimiseks ja korraldamiseks ning toode tootmiskulude jälgimiseks. Tootmise planeerimiselt arvestatakse nii eelmiste perioodide müüginumbreid, tulevaid kaubanduskettide kampaaniaid, laoseisu kui ka toodete säilivusaegu. Directos on hea võimalus jälgida partiide kaupa toodete säilivusaega ning lähtudes sellest teha vajalikke otsuseid.

Linnamäe Lihatööstuses toimub tooraine sisseostmine periooditi erinevatelt hankijatelt ning seega tooraine hind võib oluliselt ajas muutuda. Seetõttu on väga oluline pidevalt jälgida toote omahinda. Directo abil jälgitakse pidevalt tootmise aluseks olevate retseptide ja tegeliku toote omahinna erinevusi. Ettevõte täiustab pidevalt retsepte ehk retseptide ja tegelike kulude vahed on muutunud aja jooksul väikeseks, laoarvestus täpsemaks ning kaod minimaalseks.

Kuludokumentide elektrooniline menetlus kaasab kõik olulised pooled – ostujuhi, raamatupidamise ja ettevõtte juhi. Tänu menetlusele saab võrrelda tehtud ostutellimuste, kauba sissetuleku ja ostuarvete vastavust ning tuvastada kas hinnad vastavad ikka kokkulepitule.

Tulemus

Hea ülevaade eelmise päeva müügist või tootmisest vahetult ning oma asukohast sõltumatult.

Töötajate töötundide arvestus programmis on teinud võimalikuks efektiivsuse hindamise ning uute seadmete soetamise korral on kohe võimalik hinnata efektiivsuse tõusu.

Müügijuhil on võimalus väga detailselt ja erinevates vaadetes omada võrdlust müükide kohta erinevatel perioodidel ja toodete lõikes, samuti arvestades toote omahinda teha klientidele pakkumisi ning kampaaniapakkumisi kaubanduskettidele. Kasutusel on ka projektipõhine arvestus erinevate kampaaniate tulemuslikkuse hindamiseks.