fbpx

Directo asutaja Ats Vooglaid: otsustusvõimetus maksab kiiresti kätte nii purjetamises kui äris

28. juuni 2023

Juba seitsmendat hooaega võib Tallinnas Pirita jahisadamas ning siinsetes vetes toimuvatel regattidel näha kaunist ja kiiret võistlusjahti Directo. Seos Directo äritarkvara ja Directo jahi vahel ei ole juhuslik – üks Directo OÜ asutajatest Ats Vooglaid on jahi meeskonna liige juba alates selle Tallinnasse saabumisest e 2017. aastast. Rääkisime Atsiga intervjuus tema seostest purjetamisega, Directo jahi ajaloost ja tänapäevast ning purjetamise sarnasusest tarkvara arendamisega.

Ats Vooglaid

Millal, kuidas ja miks jõudsid purjetamiseni?

Käisin ca 10-aastasena paar korda purjetamistrennis Optimistidega sõitmas. Ujumise sain seal selgeks, purjetamist veel mitte. Kui sõbrad kutsusid mind ca 20 aastat tagasi purjeka meeskonda võistlema, siis saigi lõpuks purjetama hakatud. Ehk mul on purjetajakarjääri ca 20 aastat.

Mis tuli varem – Directo äritarkvara või Directo jaht? Kuidas on need omavahel seotud?
Directo tarkvara oli varem ja enne Directo jahti oli ka veel mitmeid teisi jahte. Viimane purjekas sai nimeks Directo tänu sponsorluskokkulepetele. Toetasin ise ka jahi soetamist, aga Directo sobib jahi nimeks palju paremini kui Ats. 😊

Kas purjetamise ning tarkvara loomise vahele saab ka mingeid paralleele tõmmata?
Otseselt vast mitte, küll aga eelmisel jahil kirjutas meeskond ise e-lugeril töötava tarkvara, mis näitas jahi ja tuulte kiirust ning muid vajalikke andmeid, mida võistlemisel vaja läheb.

Sarnasusi programmeerimisega võib leida veel – tarkvara kirjutamisel on teada küll üldised lahendused, aga pahatihti ei pruugi need töötada ja siis tuleb leida uusi loovamaid lahendusi. Sama tuleb ette ka purjetades. Purjetamine on väga dünaamiline ja muutuv ala – ühel hetkel pead end täie kiiruse ning jõuga liigutama, aga järgmised 10 minutit pead istuma täiesti paigal ega tohi üldse liigutada.

Purjetamine nõuab head planeerimist, koordineerimist, täpsust ja põhjalikkust – nagu ka äri juhtimine. Kas mõned purjetamisoskused on tulnud kasuks ka ettevõtte loomisel ja arendamisel?
Purjetamisel on väga suur osa kannatlikkusel. Pärast vale otsuse tegemist pead tihti selle ära kannatama, mitte hakkama kohe “kuidagi kiiruga parandama“ – selle tagajärjel võid end veelgi hullemasse seisu panna. Purjetamises tuleb tihti otsuseid ruttu vastu võtta – otsustamatus maksab kiiresti kätte. Tuleb osata säilitada rahu, aga samas tegutseda vastavalt olukorrale väga kiirelt. Nagu purjetamises jälgid tuult ja teisi võistlejaid, siis äris pead samuti jälgima, mis sinu ümber toimub, ja vastavalt sellele käituma. Nii äri kui purjetamine vajavad head intuitsiooni – parem on muutusi ennetada kui nendele tagantjärgi reageerida.

Millised on su lemmiktegevused/tugevamad küljed jahil?
Ma eelistan olla “klaveris”. See on amet laeva keskel klahvide peal, kus tegeled nii-öelda ahtri ja vööri vahelise koordinaatorina ning pead õigel hetkel otsi (ehk köisi) lahti laskma või peale tõmbama. Kui seal midagi valesti teed, siis manöövrid ei õnnestu.

Mis on kaugeim koht, kuhu oled purjetanud? Mis on olnud põnevaim koht?
Kaugeim koht on koos Nordeaga üle Atlandi ookeani Kariibi mere saartele – Barbados ja Saint Lucia. Reis algas Kanaaridel Tenerifel ja kulges läbi Rohuneeme saarte kokku kuu aega. See oli kindlasti ka väga põnev teekond ja sihtkoht.

Kas üks on hakanud kunagi teist segama (tarkvaraäri vs. purjetamine)? Kuidas jagada edukalt aega ja energiat oma töö ja hobide vahel?
Ei ole kunagi hakanud segama. Pigem on purjetamine ja merele minek just ideaalne võimalus hetkeks ajule puhkust anda, kõik probleemid kaldale maha jätta ja kontorilaua taga istumise asemel midagi füüsilist teha.

Mis on seni sinu suurim saavutus purjetamises?

Üle Atlandi purjetamine, esikümne kohad nii purjetamise EM kui MM võistlustel.

Millised purjetamisega seotud unistused on sul veel täitmata?
Kui lapsed pisut suuremaks kasvavad, siis perega mõni Vahemerel või Atlandil purjetamisega seotud puhkus ette võtta. Lühikesed reisid ja igal öösel mõnes uues sadamas.

Millised on Directo meeskonna selle hooaja eesmärgid purjetamises?
Sel hooajal plaanisime rahulikult võtta, aga kohalikult Pirita kolmapäevaku regatilt on kaks II kohta juba olemas. Osaleme kindlasti ka Muhu väinal, kuid augustis Euroopa meistrivõistlustel osalemine pole hetkel veel kindel.


Directo EST 998 info:

Directo on toodetud Itaalias ja kohe spetsiaalselt võistluspurjekatele kehtivate nõuete järgi. Väga tihti tuleb tavapurjekat ostes seda hiljem palju ringi ehitada, mitmeid asju tugevdada jms. Directol on kõik sellised ettevalmistused juba tehases tehtud. Mudeli nimi on Italia Yahts 9.98 – mudeli number näitab jahi pikkust meetrites.
Jaht on Tallinnas alates 2017. aastast ja samast aastast on selle nimi ka Directo.
Jahi meeskonna tuumik on koos purjetanud juba ca 20 aastat, igal aastal on mõned liikmed ka vahetunud. Igal regatil osaleb reeglina 8 inimest, aga tiimis on neid rohkem – regattidel osaletakse vaheldumisi vastavalt võimalustele.
2023. aastal on kapteniks Mikk Metstak.
Suurimad saavutused käesoleval hooajal: Pirita kolmapäevaku regati kaks II kohta. Suurimad saavutused läbi ajaloo: kohad esikümnes nii purjetamise EM kui MM võistlustel.
Uuri lähemalt ja vaata pilte: https://www.facebook.com/DirectoEST998.